Warsztaty metodyczne: „Mini wysypisko", czyli edukacja i zabawa z MPO

Dobrych nawyków warto uczyć już od najmłodszych lat – dotyczy to także prawidłowych zasad segregowania odpadów. Warsztaty edukacyjne „Miniwysypisko” to proekologiczna inicjatywa, która powstała z myślą o edukacji najmłodszych w tym zakresie. Wpisuje się ona w formułę „bawiąc – uczyć”. Dzięki zainscenizowaniu miniwysypiska przedszkolaki mają okazję sprawdzić swoją wiedzę.

Formuła zajęć edukacyjnych opracowana została w taki sposób, by poprzez zabawę oraz interakcję przekazać najważniejsze informacje na temat segregacji popularnych odpadów, z którymi dzieci mogą mieć do czynienia każdego dnia. W trakcie zajęć dzieci zachęcane są do aktywnego uczestnictwa i zadawania pytań. Na początku dzieci uczą się zasad prawidłowego postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów. Następnie rozpoczyna się sprzątanie i segregowanie odpadów z przygotowanego wcześniej miniwysypiska. Butelki, gazety, kartony po sokach, puszki, baterie - wszystko to musi trafić do odpowiednich, kolorowych pojemników frakcyjnych. Potem wspólnie oceniane są efekty segregacji, a pracownicy MPO Warszawa pomagają dzieciom zweryfikować ich wybory. Jeśli któryś z odpadów trafił do niewłaściwego kontenera, uczestnicy dowiadują się, gdzie powinien zostać wyrzucony.