OBRAZ PLACÓWKI

Przedszkole Nr 72 istnieje od 1986 roku. Jest placówką specjalistyczną dla dzieci z alergiami pokarmowymi, celiakią, alergiami wziewnymi i kontaktowymi. Od 11 lat cieszy się nową lokalizacją przy Al. Solidarności 72 B (na tyłach Kina Muranów) w dzielnicy Śródmieście. Mieści się w budynku wolnostojącym parterowym otoczonym rozległym ogrodem z placem zabaw dla dzieci. Wyposażony w nowy sprzęt do zabaw ruchowych daje wiele możliwości ciekawego organizowania pobytu dzieci na powietrzu. W przedszkolu znajdują się cztery sale dla dzieci. Są przestronne, jasne z bogatą bazą pomocy dydaktycznych, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Duża sala gimnastyczna stwarza szczególne warunki do organizowania uroczystości, imprez okolicznościowych, zajęć otwartych z udziałem rodziców. Tradycją przedszkola są coroczne Zjazdy Absolwentów, Pikniki Rodzinne i Kiermasze Świąteczne. Ciekawe wydarzenia z życia przedszkola zamieszczamy na stronie internetowej przedszkola.

W bieżącym roku szkolnym 2023/2024 funkcjonują cztery oddziały  tj. I oddział - dzieci 3-latnie, II oddział -dzieci  4-5-letnie, III oddział - dzieci  5--6-letnie. Praca dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza z dziećmi planowana jest zgodnie z obowiązującą Podstawą Programowa Wychowania Przedszkolnego i realizowana w oparciu o programy: „Rozwój - Wychowanie - Edukacja”, ”Dziecięca matematyka”, elementy programu „Edukacja przez ruch” oraz programy wewnętrzne jak: Program Adaptacyjny i „Opieka nad dzieckiem z alergią w Przedszkolu Nr 72”. Przedszkole zapewnia właściwe warunki zdrowotne poprzez przestrzeganie indywidualnych diet każdego dziecka z alergią pokarmową , celiakią oraz ogranicza (w miarę możliwości) wpływu szkodliwych alergenów uczulających dzieci z alergią wziewna i kontaktową. Pracujący w przedszkolu nauczyciele i specjaliści posiadają wysokie kwalifikacje i duże kompetencje zawodowe. Na bieżąco doskonalą swoja wiedzę i umiejętności biorąc udział w kursach, szkoleniach, warsztatach, konferencjach i seminariach. W diagnozowaniu potrzeb i prowadzenia terapii dziecka wspierają nauczycieli logopeda i psycholog. Przedszkole organizuje bezpłatne zajęcia dodatkowe dla dzieci z umuzykalnienia i języka angielskiego. Od wielu lat przedszkole współpracuje ze środowiskiem lokalnym, różnymi instytucjami i organizacjami (m.in.: Szkołą Podstawową Nr 210, śródmiejskimi przedszkolami, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną Nr 12, Polskim Stowarzyszeniem osób z Celiakią i na diecie bezglutenowej, serwisem alergologicznym, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Strażą Miejską, Policją, Strażą Pożarną). Wszyscy pracownicy przedszkola zapewniają warunki do wszechstronnego rozwoju, bezpiecznych i twórczych działań w atmosferze bezwarunkowej akceptacji. Przedszkole Nr 72, które od 2012 r. przyjęło nowe logo i nazwę ALERGUSIE to miejsce, gdzie dzieci czują się szczęśliwe, bezpieczne i mimo problemów zdrowotnych często się śmieją.

Organem prowadzącym przedszkole jest Urząd m.st. Warszawy.
Nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Dyrektorem przedszkola od dnia 01.09.2022 roku jest mgr Magda Rutkowska.
Przedszkole jest placówką dla dzieci
z alergiami pokarmowymi, wziewnymi i kontaktowymi.